Krigen i Ukraine presser virksomheders IT-sikkerhed.
Gør noget ved det, inden det er for sent

Mads Møller Pedersen, Direktør hos RIT A/S, om krigen i Ukraines påvirkning af IT-sikkerheden i danske virksomheder:

En bitter krig kæmpes i øjeblikket, ikke kun på de ukrainske slagmarker. Online hackere er allerede i gang med at udføre angreb på myndigheders og virksomheders IT-infrastruktur.

På baggrund af situationen i Ukraine efterlyser Center for Cybersikkerhed en styrkelse af danske myndigheder og virksomheders cyber-beredskab.

For selvom den nuværende situation i Ukraine ikke nødvendigvis fører til cyberangreb, åbent rettet direkte mod Danmark, kan angreb rettet mod andre lande brede sig til Danmark.

Erhvervsminister Simon Kollerup udtaler på LinkedIn:
”Vi nyder godt af at være et digitaliseret og effektivt samfund. Det gør vores erhvervsliv i høj grad også. Men det kommer også med en risiko for cyberangreb”.
Erhvervsministeren fortsætter: ”Derfor lancerer Erhvervsministeriet nu en pulje på 50 mio kr., så vores mindre virksomheder kan få støtte til rådgivning til, hvordan de sikrer lige netop deres virksomhed bedst muligt.

En rapport om cybersikkerhed offentliggjort af efterretningstjenesterne i Storbritannien og USA i denne uge har beskrevet en lumsk ny malware, der angiveligt er udviklet af en berygtet russisk-støttet hackergruppe.

Den fælles research blev offentliggjort af National Cyber Security Center i Storbritannien og amerikanske agenturer, herunder National Security Agency. Den advarede om, at en russisk statsstøttet hackergruppe har udviklet en ny type malware, som er rettet mod virksomheders firewalls.

Den sofistikerede virus kan modstå typiske manøvrer, herunder genstarter, hedder det i rapporten.

DR.dk: Minister og FE opfordrer virksomheder til it-tjek efter krigen i Ukraine

Jeg og RIT A/S bakker op om Folketingets opfordring og ambition om at øge de danske virksomheders IT-sikkerhed.

Hos RIT arbejder vi hver dag med at sikre IT-drift og IT-sikkerhed for en lang række virksomheder. Vi ser et stigende pres på virksomheders IT-infrastruktur og firewalls.
Den nye virkelighed med øget pres på virksomhederne øger i den grad behovet for styrkelse af IT-sikkerheden hos virksomheder af alle størrelser.

Små- og mellemstore virksomheder vil være et oplagt mål for hackerangreb. Virksomhederne i SMV-segmentet har ikke den samme viden og opmærksomhed på IT-sikkerhed, som de helt store nationale eller internationale koncerner.

Det kan ramme os alle ved at lamme kritisk infrastruktur som den danske finans- eller energibranche, men de IT-kriminelle kan også gå konkret ud mod mindre, danske virksomheder.

Det er nemlig især de små og mellemstore virksomheder, der er sårbare over for de såkaldte ransomware-angreb, hvor de cyberkriminelle låser virksomheders vigtige og ofte forretningskritiske data og derefter kræver en stor løsesum for at låse dem op igen.

Ved at have en opdateret it-infrastruktur og professionelle firewalls kan nogle af angrebene undgås. Men hvis virksomhederne vil slippe for selv at stå med risikoen for afbrydelse af IT-driften, tilbyder vi i RIT at være med til at løfte den opgave.

Mads Møller Pedersen
 Administrerende direktør

Send formularen…

…vi vender tilbage hurtigt

Send formularen…

…vi vender tilbage hurtigt

    * = Obligatorisk felt

    Virksomheder som vi hjælper

    Mobilex kundecase

    Lokal IT i trygge hænder

    “… vi føler os i trygge hænder, når vi får travlt i august”

    – Gemma Brotherthon-Ratcliffe, Aarhus Festuge

    LVK - Landbrugets Veterinære Konsulenttjeneste

    Sikker IT uden nedetid

    “Konsulenten fra RIT kender hele vores opsætning 110%, og vi kan hurtigt få hjælp.”

    – Claus Søndergaard, LVK

    Labelco

    Et robust og sikkert IT-setup

    Gennem RIT har vi fået adgang til en stor og kompetent IT-afdeling, som vi ikke selv havde ressourcer til.

    – Heidi Storm Vikke, PreMed

    SGM

    Fokus på høj IT-sikkerhed

    “Vi skal ikke være eksperter indenfor hverken IT-sikkerhed eller -support. Derfor har vi valgt den fulde pakke hos RIT.” 

    – Rolf Andersen, Løbeshop.dk

    Tilmeld nyhedsbrev

    Når du tilmelder dig vores nyhedsbrev, modtager du nyheder fast en gang hver måned. Derudover modtager du særskilte invitationer til vores faglige events.

    Vores nyhedsbreve indeholder 3-4 korte nyheder om aktuelle og vigtige dagsordener inden for IT, herunder udviklingen indenfor tech og AI, vigtige sikkerhedstiltag, nye trends, regler og love samt andre relevante emner, som det er vigtigt at holde sig opdateret på.

    Vi sender også invitationer til vores RIT Brain Booster seminarer, webinarer og andre events.

    Indholdet er målrettet beslutningstagere indenfor IT og IT-sikkerhed, IT-professionelle, IT-brugere - og alle der bare gerne vil holde sig ajour med alt det spændende, der sker inden for den teknologiske udvikling.

    Vi lover, at indholdet ikke er nørdet.

      Vi sender vores folder om IT-sikkerhed til dig inden for få minutter.



      Se privatlivspolitikken her.